Už jste někdy uvažovali o podnikání v Japonsku? Japonské hospodářství, které se vyznačuje tvrdou prací, je jedno z nejsilnějších na světě, proto není nic neobvyklého, že nabízí nespočet obchodních příležitostí pro společnosti, které usilují o růst a expanzi.

Čtení tohoto článku zabere přibližně 7 minut.

Proč se rozhodnout pro podnikání v Japonsku?

Japonsko se stalo domovem mnoha populárních značek a tržních gigantů, například Apple, BMW, Mercedes-Benz, Chanel, Louis Vuitton, Tiffany & Co. a mnoho dalších, proto bychom si měli raději položit otázku: „Proč ne?“ Všechny tyto značky obsadily velkou část japonského hospodářství, což by se rozhodně nestalo, kdyby Japonsko nebylo považováno za ziskovou zemi.

Japonsko tedy nabízí celou řadu příležitostí a zdrojů, které každá společnost potřebuje k úspěšnému podnikání. Musíte jen pečlivě promyslet vhodné kroky a najít nejlepší cestu pro podnikání v Japonsku.

V Japonsku je podnikání snadné

Japonsko je skvělým místem pro všechny zahraniční společnosti a těší se celosvětovému uznání, díky jednoduchým možnostem založení a provozování podniku. Podle Světové banky je Japonsko na 39. místě ze 190 světových hospodářství, což poukazuje na tradičně vysoké umístění Japonska, zejména s ohledem na jednoduchost podnikání.

Hovoříme-li o inovacích a technologii, je Japonsko jistě jednou z předních zemí na světě. Ministerstvo technologie a průmyslu (METI) uvádí významný japonský pokrok v oblasti výzkumu a vývoje a jeho dobře strukturovanou obchodní politiku. To jsou hlavní faktory ve prospěch toho, proč je japonské hospodářství příznivé pro mnohé společnosti, ty mohou mimo jiné využít dobře promyšlenou právní úpravu práv duševního vlastnictví.

Japonská obchodní sféra také úspěšně konkuruje jiným asijským a západním hospodářským kruhům, snadno najdete zákaznickou základnu, protože spotřebitelský trh je velmi široký.

Proč založit firmu v Japonsku?

Japonské hospodářství je druhé na světě, pokud jde o hrubý domácí produkt (HDP), a je také čtvrtým největším s ohledem na paritu kupní síly (PPP). Japonsko se může pochlubit nejlepším elektronickým průmyslem na světě a v automobilovém průmyslu je na třetím místě, není tedy pochyb o tom, že v Japonsku existuje řada obchodních příležitostí.

Pokud se rozhodnete založit podnik v Japonsku, určitě narazíte na různé překážky, ale pokud předem získáte správné informace, bude vše mnohem jednodušší a vaše podnikání bude úspěšnější a bezstarostnější.

 • Založení společnosti

Před založením obchodní společnosti a zahájením podnikání v Japonsku nezapomeňte o svých záměrech informovat příslušné orgány. Mezi nejdůležitější patří Úřad pro právní záležitosti Ministerstva spravedlnosti, Úřad pro Inspekce pracovních norem, Japonská penzijní služba a Úřad pro veřejnou bezpečnost práce. Poté, co vyřídíte vše potřebné na zmíněných úřadech a vyplníte požadovanou dokumentaci, budete moci zahájit své úspěšné podnikání.

 • Získávání stavebního povolení

Pokud pro svou společnost potřebujete také stavební povolení, budete se muset obrátit na příslušné úřady a služby.

Totéž platí pro registraci majetku a připojení na zdroj elektrické energie. Vezměte prosím v úvahu, že je při registraci jakékoli nemovitosti v Japonsku nutné dodržovat určité postupy, jako je zaplacení poplatku, zaplacení daně z nákupu nemovitosti a další.

Dodávku elektrické energie má na starosti společnost Tokyo Electric Power, kde podáte žádost a dohodnete se na datu připojení vašeho objektu k elektrické síti. Vezměte prosím na vědomí, že tyto postupy trvají v průměru 105 dní, proto s nimi začněte včas.

Jaký typ podnikání si vyberete?

Při rozhodování o založení firmy v Japonsku musíte na jedné straně pečlivě promyslet, jak nejlépe zaplnit obchodní mezeru na širokém japonském trhu, a na druhou stranu musíte věnovat pozornost povaze podnikání.

V Japonsku je hospodářství založeno na inovacích s nabízí začínajícím podnikům širokou škálu příležitostí v oblasti financí, automobilového průmyslu, farmacie, výpočetní techniky, high-tech produktů, ale také optických prvků, hybridních vozidel a robotiky. S malými nebo žádnými administrativními překážkami budete moci v Japonsku podnikat v různých sektorech ekonomiky, pokud ovšem neporušíte žádná pravidla.

Několik nápadů pro úspěšné podnikání v Japonsku

Jako cizinec můžete v Japonsku začít s jakýmkoli průmyslovým odvětvím, některá z nich jsou ovšem obzvláště slibná a velmi rozšířená mezi zahraničními společnostmi, protože s určitou mírou vytrvalosti mohou přinést mnoho úspěchů a velké zisky.

 • Dovoz a vývoz

Japonsko je známé tím, že zde je k dispozici mnoho snadno dostupných produktů, které lze poté prodávat jinde, což přináší značný zisk. Zisku lze dosáhnout i prodejem dovážených produktů, protože Japonský spotřebitelský trh je opravdu veliký. Vývoz je pro cizince mnohem jednodušší, a to ať už jde o potraviny, oblečení, auta, zboží nebo dokonce stroje.

 • Restaurace

Pokud se rozhodnete otevřít v Japonsku restauraci, určitě neuděláte chybu. S více než 120 miliony lidí, kteří pracují od rána do noci a často se nestravují doma, představuje Japonsko skvělou příležitost pro úspěšné provozování restaurace. Musíte jen najít správné místo s dostatečným počtem obyvatel a kontaktovat příslušné orgány. Pomoci vám mohou příklady z praxe, například různé obchody s potravinami, americké hamburgery, britské hospůdky, indické restaurace, které již úspěšně fungují ve velkých japonských městech.

 • Společnost pro 3D tisk

Podnikání v oblasti 3D tisku je v Japonsku skvělou volbou, protože vám umožní integraci do rychle rostoucího technologického průmyslu. Vzhledem k tomu, že služby 3D tisku zahrnují také výrobu různých prototypů, není pochyb o tom, že může taková společnost úspěšně působit na japonském trhu, který je známý svými inovacemi. 3D tisk zahrnuje širokou škálu služeb, jako je selektivní laserové slinování (SLS), modelování depozicí taveniny (FDM), stereolitografie a mnoho dalších, které umožňují ziskové podnikání.

 • Animační studio

Někdy jsou pro začátek podnikání nutné určité znalosti, pak lze získat odpovídající podíl na ziskovém japonském trhu. Pokud vlastníte animační studio, můžete poskytovat služby animovaných médií, například videa. Narůstající počet japonských společností vyhledává tyto služby pro prezentace na sociálních médiích a dalších kanálech, proto není pochyb o tom, že vás svými nabídkami brzy zahltí.

Ve všech zmíněných odvětvích se nejedná o velké investice, můžete se rozvíjet postupně a získávat rostoucí tržní podíl v japonském hospodářství. Pokud se však chcete pustit do něčeho ambicióznějšího, existují i další možnosti:

 • Otevření kliniky pro alternativní lékařskou praxi (Ayurveda Clinic),
 • založení společnosti Biotech,
 • založení společnosti na výrobu biologicky rozložitelných plastových sáčků,
 • založení společnosti na výrobu bionafty,
 • zahájení výroby autodílů,
 • založení společnosti na adaptaci automobilů,
 • instalace bezpečnostních kamer,
 • poradenství v oblasti informačních a komunikačních technologií,
 • zřízení kurýrní služby,
 • založení analytické společnosti,
 • založení společnosti pro nakládání se zdravotnickými odpadky a jejich recyklaci.

Pro první podnikatelské kroky v Japonsku si najděte dobrou překladatelskou agenturu.

Kromě uvedených možností existuje také mnoho obchodních příležitostí v oblastech informací a technologií, energetiky, farmacie, maloobchodu, nemovitostí, zemědělství, a dokonce i šperků. Je důležité pečlivě zvážit své schopnosti a rozpočet a tímto způsobem zvolit nejvhodnější způsob podnikání.

Nezapomeňte však, že může být neznalost jazyka velkou překážkou při podnikání v Japonsku. Dobrá překladatelská agentura vám v tom může velmi pomoci, protože vás odborně provede celou dokumentací a podpoří při prvních obchodních krocích v Japonsku. Agentura vám se svými překladatelskými službami pomůže nejen při zakládání společností, ale také při navazování kontaktu s novými obchodními partnery, což je podmínkou úspěšného podnikání.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na emailové adrese info@kjtranslations.cz nebo nám zavolejte na telefonní číslo +420 723 706 499.